CorelDRAW Graphics Suite X4

Jest to jeden z najbardziej znanych i uwielbianych programów do tworzenia i edycji projektów grafiki wektorowej. Najnowsza wersja wprowadza wiele zmian, które stawiają program w niekwestionowanej czołówce programów tego typu. Na dzień dzisiejszy aplikacja zawiera praktycznie wszystkie opcje, narzędzia oraz efekty potrzebne do wydajnego tworzenia wektorowych projektów.

Pakiet zawiera w sobie kilka aplikacji, które odpowiedzialne są za poszczególne zadania. W szczególności w skład pakietu wchodzą aplikacje odpowiedzialne za tworzenie i edycję grafiki wektorowej, edycję i tworzenie grafiki rastrowej, konwersję z grafiki rastrowej na wektorową oraz aplikacja do zrzutów ekranu.

Nowa wersja to całkiem nowe oblicze pewnych narzędzi oraz nowe funkcje. Nowa wersja wprowadza całkowite formatowanie tekstu w locie, co umożliwia natychmiastowy podgląd, nawet w przypadku dużych zakresów tekstowych. W zakresie czcionek zostało usprawnione rozpoznawanie i automatyczne pobieranie odpowiednich krojów ze strony MyFonts.com, co pozwala zarówno na oszczędność czasu przy edycji, jak i zachowanie oryginalnego kontekstu projektu. Także kwestia warstw została dość znacznie unowocześniona. W obecnej wersji posiadamy pełną kontrolę nad edycją i osadzaniem warstw, jak i na nadawaniem im poziomu w stosunku do głównego dokumentu. Długo oczekiwane wsparcie dla tabel zostało zaimplementowane już w zaawansowanej wersji, która umożliwia zarówno import jak i tworzenie i zarządzanie tabelarycznym układem grafiki i treści.

W kontekście pracy grupowej zostało wprowadzone zarządzanie, oparte na koncepcji środowiska Web, pozwalające na dzielenie plików projektu w czasie rzeczywistym. Usprawnione zostało także przedstawianie wyników pracy stronie klienckiej, co także było dość oczekiwaną opcją.

Wprowadzono obsługę nowych typów plików, zarówno w kontekście nieobsługiwanych dotychczas typów jak i nowo powstałych od wydania ostatnich wersji. Dużym ułatwieniem są także opcje związane z szablonami, które w tym momencie możemy tworzyć i dowolnie edytować. Dodatkowo nowy ekran powitalny pozwala ze swojego poziomu na dostęp do ostatnio używanych plików jak i do dodatkowych opcji plików.

W kwestii obsługi urządzeń usprawniono obsługę zarówno tabletów jak i aparatów cyfrowych oraz skanerów. Pozwala to na import danych z praktycznie każdego źródła peryferyjnego. Skanowane obrazy, można w obecnej wersji bardzo łatwo obracać oraz korygować z poziomu aplikacji Photo-Paint, która umożliwia dodatkowe opcje tego typu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz