Jak bezpiecznie korzystać z systemu Windows?

Jak bezpiecznie korzystać z systemu Windows?Nie bez powodu mówią, że najsłabszym ogniwem każdej maszyny jest człowiek. Podstawą bezpieczeństwa komputera nie jest więc antywirus, firewall, aktualizacje czy cokolwiek innego. Podstawą jesteś Ty. Prezentujemy więc listę najważniejszych zasad przy korzystaniu z komputera, w kolejności od najważniejszych, których należy przestrzegać.

1. Uważaj, gdzie surfujesz, co klikasz i co ściągasz

Najprostszą drogą na uzyskanie wirusów jest skierowanie się na witryny pornograficzne i umożliwiające ściąganie seriali i cracków. Pobieranie czegokolwiek z tego typu witryn z góry stawia Cię na przegranej pozycji w 99% przypadków.

Nie pobieraj też programów bezsensownie. Jeśli np. próbujesz ściągnąć pirackie Nero lub jakikolwiek inny program, a potrzebujesz jedynie nagrać płytkę CD, pamiętaj że Windows proste nagrywanie CD ma wbudowane.

2. Uważaj, czym surfujesz

Niestety, świat byłby zbyt piękny, gdyby to, czy zarazisz swój komputer zależało tylko od Ciebie. Dlatego należy używać przeglądarek bardziej odpornych na zagrożenia niż Internet Explorer. Takimi przeglądarkami są Mozilla Firefox i Opera. Jeżeli trwasz przy Internet Explorerze, nie opieraj się przynajmniej aktualizacji IE do wersji 7, a także włącz w przeglądarce „Tryb chroniony”, a w „Opcjach internetowych” na karcie Zabezpieczenia podnieś poziom zabezpieczeń.

3. Dbaj o aktualizację systemu

To podstawa. Dzięki nim system może się uodpornić na większość zagrożeń, nawet bez pomocy żadnego zewnętrznego programu. Przykładami były choćby wydane prze Microsoft łatki zabezpieczające system Windows przed robakiem Sasser, z którym nie radził sobie z początku żaden antywirus.

4. Włącz Firewall

…jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Zabezpiecza on komputer przed nawiązywaniem przez programy połączeń przez internet bez Twojej wiedzy. Nawet prosty Firewall wbudowany w Windows (Zapora systemu Windows) okazuje się skuteczny w większości przypadków.

5. Pobierz program antyspyware

Jeśli masz Windows Vista, program antyspyware Windows Defender jest już wbudowany system. Jeśli posiadasz Windows XP (oczywiście legalną wersję), możesz pobrać ten program za darmo ze strony Microsoft.

6. Używaj skanerów on-line

Nie zajmują miejsca na Twoim komputerze, a sprawdzą, czy coś z nim jest nie tak. Godne polecenia są Skaner On-line MKS, Panda oraz Kaspersky. Wypada użyć któregoś z nich przynajmniej raz w miesiącu.

7. Pobierz program antywirusowy

To tak naprawdę – przynajmniej dla mnie – ostateczność. Powyższe środki ostrożności wystarczą z nadmiarem, jeśli będą przestrzegane. Zainstaluj jeśli chcesz lub jeśli skaner on-line wykrył nieprawidłowości.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz