Witaj w WordPressie 3.9

WordPress jest oprogramowaniem darmowym i o otwartym kodzie źródłowym, tworzonym przez społeczność rozproszoną po całym świecie, składającą się głównie z programistów-wolontariuszy. WordPress jest rozpowszechniany na pewnych fantastycznych, zmieniających pogląd na świat warunkach dzięki swojej licencji — GPL:

 1. wolnością uruchamiania programu w dowolnym celu,

 2. dostępem do kodu źródłowego programu, wolnością dowiedzenia się, jak program działa i wolnością zmieniania go, aby robił to, co chcesz,

 3. wolnością rozpowszechniania kopii oryginalnego programu, aby możliwa była pomoc innym,

 4. wolnością rozpowszechniania zmodyfikowanej przez siebie wersji programu. Robiąc to, dajesz całej społeczności szansę skorzystania z wprowadzonych przez Ciebie zmian.

WordPress rozwija się, kiedy ludzie, tacy jak Ty, mówią o nim swoim przyjaciołom, a tysiące firm i dostawców usług, których witryny oparte są na lub zbudowane wokół WordPressa, informują o tym swoich użytkowników. Jest nam bardzo miło za każdym razem, kiedy ktoś wspomina o WordPressie, ale prosimy o zapoznanie się z naszymi instrukcjami dot. używania nazwy „WordPress”.

Każda wtyczka i motyw w katalogu WordPress.org są w 100% rozpowszechniane na licencji GPL lub zgodnej z nią i dającej podobne wolności, więc możesz spokojnie szukać tam wtyczek i motywów. Jeśli zdobędziesz wtyczkę lub motyw z innego źródła, pamiętaj, aby najpierw zapytać osobę, od której je otrzymujesz, czy są one rozpowszechniane na licencji GPL. Jeśli nie szanują oni licencji WordPressa, nie polecamy ich.

Czyż nie byłoby fantastycznie, gdyby każde oprogramowanie dostarczało takich swobód? Uważamy, że tak! Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź witrynę Fundacji Wolnego Oprogramowania.

1. Panel logowania

Panel logowania WordPress 3.9

Panel logowania WordPress 3.9

2. Kokpit

wordpress-wersja3-9-kokpit

 1. Przegląd. Witaj w swoim kokpicie! Ten ekran zobaczysz za każdym razem, kiedy zalogujesz się do swojej witryny. Z jego poziomu można przejść do wszystkich ekranów, na których można zarządzać witryną. Aby dowiedzieć się więcej na temat wyświetlanego w danej chwili ekranu, kliknij kartę „Pomoc” znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu.
 2. Nawigacja. 

  W menu, które znajduje się po lewej stronie ekranu, wyświetlane są odnośniki do wszystkich ekranów panelu administracyjnego. Aby zobaczyć dostępne podmenu, umieść wskaźnik myszy nad dowolną z jego pozycji. Jeśli chcesz zwinąć to menu w wąski pasek, kliknij strzałkę podpisaną „Zwiń menu”, znajdującą się u jego dołu.

  Odnośniki na pasku narzędzi, który znajduje się u góry ekranu, pozwalają na dostęp zarówno do kokpitu, jak i do właściwej witryny, a także umożliwiają dostęp do ekranu edycji Twojego profilu i pomocnych informacji o WordPressie.

 3. Układ. 

  Przy pomocy poniżej wymienionych metod można dostosować ten ekran do własnych upodobań. Podobne ustawienia znajdują się na większości pozostałych ekranów kokpitu.

  Opcje ekranu – Użyj zakładki Opcje ekranu i wybierz wyświetlane bloki kokpitu.

  Przeciąganie i upuszczanie – Aby zmienić ułożenie modułów, można przeciągnąć je na inne miejsca. Aby to zrobić, należy umieścić wskaźnik myszy nad paskiem tytułu wybranego modułu, kliknąć i przytrzymać przycisk myszy, a następnie przeciągnąć moduł w docelowe miejsce. Podczas przenoszenia modułów wyświetlane jest szare pole o przerywanym obramowaniu, które wskazuje gdzie umieszczony zostanie moduł, jeśli w danej chwili puszczony zostanie przycisk myszy.

  Dostosowywanie modułów – W celu otwarcia lub zamknięcia modułu naciśnij jego pasek tytułowy. Zawartość niektórych modułów dodawanych przez wtyczki można dostosowywać. W takim przypadku po najechaniu kursorem na pasek tytułowy pojawi się link “Konfiguracja”.

 4. Treść. W Twoim kokpicie dostępne są następujące moduły:

  W skrócie – Wyświetla podsumowanie treści serwisu oraz wyświetla informacja o używanym szablonie i wersji WordPressa.

  Aktywność – Pokazuje nadchodzące zaplanowane wpisy, ostatnio opublikowane wpisy oraz ostatnio dodane komentarze do wpisów i pozwala na ich moderację.

  Szybki szkic – Pozwala stworzyć nowy wpis i zapisać go jako szkic. Wyświetla również 5 ostatnio zaczętych szkiców wpisów.

  Nowości dotyczące WordPressa – Najnowsze informacje od twórców WordPressa z serwisu WordPress Planetoraz najpopularniejsze i najnowsze wtyczki.

  Witaj – Zawiera odnośniki do najczęściej wykonywanych zadań przy tworzeniu nowej witryny.

 

3. Wpisy

Z poziomu tego ekranu można przejść do dowolnego z wpisów. Możesz dostosować go do swojego stylu pracy.

wordpress-wersja3-9-wpisy

Możesz spersonalizować sposób wyświetlania treści na tym ekranie na kilka sposobów:

 • Ukrywając lub pokazując określone kolumny według potrzeb. Wybierając liczbę wyświetlanych wpisów. Całość można kontrolować przy pomocy ustawień dostępnych w karcie „Opcje ekranu”.
 • Filtrując listę wpisów za pomocą odnośników. umieszczonych pod tytułem strony, można szybko zawęzić wyświetlane wpisu według wybranego statusu: wszystkie, opublikowane, szkice czy te znajdujące się w koszu.
 • Wyświetlane mogą być wyłącznie tytuły wpisów lub również wypisy z nich. Wybierz preferowany tryb wyświetlania przy pomocy przycisków znajdujących się w górnej części listy wyświetlanej po prawej stronie.
 • Filtrując listę, wykorzystując do tego rozwijane menu, znajdujące się ponad tabelą z wpisami. Można wybrać określony miesiąc, autora czy kategorię. Trzeba wybrać interesujące parametry oraz kliknąć przycisk „Przefiltruj”.

Umieszczenie wskaźnika myszy nad wierszem listy wpisów spowoduje wyświetlenie odnośników, które pozwalają na zarządzanie wybranym wpisem. Przy pomocy tych odnośników możliwe jest wykonanie następujących działań:

 • Edytuj przenosi na ekran edycji wpisu. To samo dzieje się po kliknięciu tytułu wpisu.
 • Szybka edycja umożliwia edycję metadanych wpisu bez opuszczania tego ekranu.
 • Kosz usuwa wpis z tej listy i przenosi go do kosza, skąd można go usunąć na zawsze.
 • Podgląd dostępny jest tylko do szkiców i umożliwia zobaczenie, jak wpis będzie wyglądał po publikacji. KliknięcieZobacz przenosi na witrynę do opublikowanego wpisu.

Możliwa jest także edycja lub przeniesienie do kosza wielu wpisów jednocześnie. Aby to zrobić, zaznacz wpisy, na których chcesz wykonać wybrane działanie, wybierz to działanie z menu z napisem „Masowe działania”, a następnie kliknij „Zastosuj”.

Podczas masowej edycji wpisów możliwa jest jednoczesna zmiana metadanych (kategorii, nazwy autora) wszystkich wybranych wpisów. Aby usunąć wpis z grupy edytowanych wpisów, kliknij symbol „x”, znajdujący się przy jego tytule w obszarze masowej edycji, który się pojawi.

4. Media

Wszystkie pliki, które zostały wysłane na serwer są wyświetlane w bibliotece mediów. Najnowsze z nich wyświetlane są na samej górze. Możesz użyć karty „Opcje ekranu”, aby dostosować ten ekran do własnych potrzeb.

Możesz przefiltrować tę listę, aby wyświetlane przez nią były wyłącznie pliki konkretnego typu lub o określonym stanie przy pomocy tekstowych odnośników, znajdujących się na górze ekranu. Możliwe jest także przefiltrowanie listy pod kątem daty przy użyciu rozwijalnych menu, znajdujących się ponad tabelą mediów.

wordpress-wersja3-9-media

5. Strony

Strony są pod paroma względami podobne do wpisów, ponieważ i one mają tytuł, treść i pewne metadane, jednak różnią się one od nich tym, że nie pojawiają się tam, gdzie pojawiają się wpisy, tylko mają swoje stałe miejsca. Strony nie mogą być kategoryzowane ani tagowane, ale mogą zostać uporządkowane w hierarchię – mogą być podstronami innych stron.

wordpress-wersja3-9-strony

Zarządzanie stronami jest bardzo podobne do zarządzania wpisami, a ich ekrany mogą zostać dostosowane do potrzeb w taki sam sposób.

Na stronach mogą być wykonywane te same działania, co na wpisach: można filtrować listę, tak aby wyświetlane były tylko strony zgodne z danymi kryteriami i zarządzać stronami przy pomocy odnośników, które pojawiają się po umieszczeniu wskaźnika myszy nad jedną z nich lub wieloma jednocześnie przy pomocy menu „Masowe działania”.

6. Komentarze

Komentarzami zarządza się w podobny sposób jak wpisami i innymi treściami, podobnie też dostosowuje się ten ekran. Działania na komentarzach można wykonywać przy pomocy odnośników, które pojawiają się po umieszczeniu wskaźnika myszy nad wybranym komentarzem lub przy pomocy menu „Masowe działania”.

wordpress-wersja3-9-komentarze

7. Wygląd

Ekran służy do zarządzania zainstalowanymi motywami. Obok standardowych motywów dołączonych do instalacji WordPressa istnieją również motywy tworzone przez osoby trzecie.

Na tym ekranie możesz:

 • Najedź lub dotknij, aby zobaczyć przyciski aktywacji i podglądu na żywo.
 • Kliknij na motyw aby zobaczyć jego nazwę, wersję, autora, opis, tagi i link do usunięcia.
 • Kliknij Dostosuj dla aktualnego motywu albo Podejrzyj dla dowolnego innego motywu, aby zobaczyć podgląd.

Aktualnie używany motyw jest wyróżniony i wyświetlany jako pierwszy.

wordpress-wersja3-9-motywy

8. Wtyczki

Wtyczki rozszerzają funkcjonalność WordPressa. Po instalacji wtyczki można ją włączyć lub wyłączyć w tym miejscu.

Możesz dodać nowe wtyczki do swojej witryny za pomocą przeglądarki katalogu/instalatora wtyczek lub bezpośrednio przeglądając katalog wtyczek WordPressa i instalując je ręcznie. Aby zainstalować wtyczkę ręcznie, należy wysłać wtyczkę na serwer do katalogu /wp-content/plugins. Kiedy wtyczka zostanie już zainstalowana, jej włączenie będzie możliwe na tym ekranie.

wordpress-wersja3-9-wtyczki

9. Użytkownicy

Na tym ekranie wyświetlana jest lista wszystkich zarejestrowanych na Twojej witrynie użytkowników. Każdy użytkownik ma jedną spośród pięciu dostępnych ról, przypisaną przez administratora witryny: Administrator, Redaktor, Autor, Współpracownik lub Subskrybent. Użytkownicy posiadający rolę inną niż „Administrator” po zalogowaniu się będą widzieli w kokpicie mniej opcji, zgodnie z ich rolą.

Aby dodać do witryny nowego użytkownika, kliknij przycisk „Dodaj nowego”, znajdujący się na szczycie tego ekranu, lub wybierz pozycję „Dodaj nowego” z sekcji „Użytkownicy” głównego menu.

wordpress-wersja3-9-uzytkownicy

10. Ustawienia

Pola widoczne na tym ekranie służą do określenia podstawowych ustawień Twojej witryny.

Większość motywów wyświetla tytuł witryny na górze każdej strony, na pasku tytułu przeglądarki oraz jako identyfikator kanałów nowości. Wiele motywów wyświetla również slogany witryn.

Adres URL WordPressa i adres URL witryny mogą być tym samym (example.com) lub innym adresem, na przykład wtedy, kiedy pliki WordPressa zainstalowane są w podkatalogu (example.com/wordpress), a nie w głównym katalogu.

Jeśli chcesz, aby odwiedzający Twoją witrynę mogli się na niej sami rejestrować (domyślnie rejestrować nowe konta mogą tylko administratorzy witryny), zaznacz pole „Każdy może się zarejestrować”. Można wybrać rolę, jaką będą mieli nowi użytkownicy – zarówno ci, którzy zarejestrują się sami, jak i ci, których zarejestruje administrator.

UTC to skrót od „uniwersalny czas koordynowany”.

Musisz kliknąć przycisk „Zapisz zmiany”, znajdujący się u dołu ekranu, aby nowe ustawienia zostały wprowadzone.

wordpress-wersja3-9-ustawienia

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

 1. kpiwowarczyk7 napisał(a):

  Dzień dobry,
  Zachęcam do udziału w konkursie na BLOG FIRMOWY ROKU 2014 oraz zgłaszania najciekawszych artykułów do nowej kategorii WPIS ROKU. Zapraszam na http://blogifirmowe.com/
  Pozdrawiam

 2. Poliman napisał(a):

  WordPress jest intuicyjny ale wiele osób i tak ma opory przed korzystaniem nawet z tak prostych systemów, dla nich to naprawdę fajna instrukcja.

  http://blog.poliman.pl/

Dodaj komentarz