Macromedia Flash

Macromedia FlashMacromedia Flash to program do tworzenia animacji wektorowych. Dzięki niemu powstaje sekwencja ruchu, której towarzyszy dźwięk i którą określamy mianem filmu. Filmy tworzone za pomocą programu Flash są przeznaczone do odtwarzania na stronach WWW. Zaletą tego programu jest proces tworzenia filmów oraz generowanie grafiki wektorowej w sposób zautomatyzowany. Ponadto utworzone animacje zajmują stosunkowo mało miejsca na dysku.

Program Flash został tak skonstruowany, by użytkownik miał na każdym etapie pracy pełną kontrolę nad przygotowywaną animacją. Miejscem przygotowania animacji jest obraz (stage), a listwa czasowa (timeline) umożliwia „sklejanie” sekwencji. Flash pozwala także importować bitmapy, lecz filmy tworzone za ich pomocą zajmują więcej miejsca na dysku i przeglądarka ładuje je dłużej niż standardowe filmy tworzone wyłącznie za pomocą Flasha.

Jeśli uruchamia się program Flash po raz pierwszy, wyświetlane są paski tytułowe Movie1, Scene1 oraz Layer1. Flash tworzy krótkie, animowane sekwencje nazywane filmami (movie). Za pomocą Flasha można także tworzyć grafikę statyczną, lecz program ten najczęściej wykorzystujemy do tworzenia animacji przeznaczonych na strony WWW. Za pomocą Flasha możemy na przykład zaprojektować menu, w którym poszczególne elementy będą wyświetlane w taki sposób, że wywołują wrażenie ruchu. Na przykład tekst może zmieniać swój kolor po umieszczeniu nad nim wskaźnika myszki lub kliknięciu myszką.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz