Praktyczne wskazania eksploatacji protez

Trwałość i niezawodne działanie protezy kończyn w znacznym stopniu zależy od prawidłowej eksploatacji i kultury technicznej użytkownika. Trzeba, więc zapewnić choremu minimum informacji w formie krótkiej instrukcji użytkowania i konserwacji otrzymanego przedmiotu, często w formie specjalnie opracowanej broszury dołączanej do wydawanej protezy kończyn lubuskie.

Należy uczyć chorych utrzymywania protezy w należytym porządku i czystości, chronienia przed upadkami mogącymi spowodować pęknięcie, codziennego sprawdzania całości leja i powłoki protezy lub tulei ramiennych czy udowych, kap barkowych i elementów nośnych oraz ruchomości w przegubach i sprawności działania mechanizmów. Jedną z oznak sprawności jest ich bezgłośne działanie. Słyszalne skutki, skrzypienia, tarcia itp. nie tylko demaskują protezę, lecz świadczą o nie sprawnościach i uszkodzeniach zagrażających zniszczeniem przedmiotu. Trzeba też uczyć poprawnego zakładania, sznurowania, zapinania sprzączek, pasków i linek czynnych oraz częstego sprawdzania ich umocowania.

Szczególną uwagę należy poświęcać zachowaniu higieny protezy. Wnętrze leja wykonanego z tworzywa sztucznego, drewna lub metalu polecamy myć codziennie ciepłą wodą z mydłem i wycierać do sucha ręcznikiem. Leje skórzane, tuleje i kapy zamszowe zaleca się czyścić na sucho, a przynajmniej raz w tygodniu benzyną oczyszczoną. Nie wolno stosować jej do czyszczenia czynnych elementów zawieszenia taśmy gumowe, linki, które czyści się wyłącznie na sucho.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz